6 yılda 379 dizi çekildi… Dünyada Türk dizileri rüzgarı esti

Academy Day İstanbul etkinliğinde, Türk dizilerinin dış pazarlardaki yeri dikkat çekti. Cveintiuno’da yer alan bilgileri derleyen Gazeteci Sina Koloğlu’nun aktardığına nazaran, dizilerin yarısı dönemi tamamlayamadı.

Ay İmal CEO’su Kerem Çatay, Türk dizilerinin dış pazarlardaki muvaffakiyet anahtarının Türk üretim modeli olduğunun altını çizdi. 2022’de gösterime giren 72 Türk dizisinin muhtemelen yarısı birinci dönemini tamamlayamadığı belirtilirken, Türkiye’de işe yaramazsa, milletlerarası alanda da işe yaramayacağının altı çizildi.

Warner Brothers International’dan Charlotte Raben’nin “Türkiye, bir dizinin yedinci bölümünde devam edip etmeyeceğini bildiğiniz dünyadaki tek ülke” saptamasına yer verildi.

6 YILDA KAÇ DİZİ ÜRETİLDİ

Ay Üretim Drama Geliştirme Müdürü Erdi Işık, son altı yılda toplam 65 şirketin yedi ana televizyon kanalı için 251 dizi ürettiğini ortaya koyduğunu söyledi. Dijital platformlarda 2017 yılından bu yana sayının 128 olduğunu belirtti. Işık, toplamda 379 dizinin üretildiğini ve bunun 15 bin saat olduğunun altını çizdi.

ŞİLİ’DE TÜRK DİZİSİ RÜZGARI

Şili’de Türk dizilerinin çok izlendiği bilgisi paylaşılırken, şu tabirlere yer verildi:

“Chilevisión’un şu anki icra yöneticisi ve Paramount Chile’nin Lider Yardımcısı olan ve açık televizyon kanalı Mega’dayken Türkler üzerine bahse giren birinci yöneticilerden biri olan Juan Ignacio Vicente toplantıdaydı. 2014’te Binbir Gece’nin Mega’ya gelmesinde kilit bir rol oynadı. Olayı, ‘patlayan inanılmaz bir bomba’ olarak niteledi. Üç nedenden ötürü işe yarayacağından emin olduğunu söyledi; etik bahislere verdiği kıymet, Türkiye’ye kültürel yakınlığı ve yüksek yapım kıymetleri. Bahsi açıkça karşılığını verdi ve Mega’yı dördüncü pozisyondan, Şili’deki en tanınan kanal haline getirdi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir