Ekonomist Özsoy uyardı: Makas açıldı! Bankalar TL toplamak için yüksek faiz uyguluyor…

Ekonomist Murat Özsoy,Mevduat ve kredi faizi ortasında makas açıldı. Bankalar TL toplamak için yüksek faiz oranı uyguluyor. Bu nedenle son günlerde müşterilerin hiç tercih etmeyeceği çok yüksek faiz oranları teklif ettiler” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bankalara gönderdiği yazıda gereksinim kredilerine faiz üst hududu getirdiğini duyurdu. Buna nazaran araç ve konut kredileri haricinde verilecek gereksinim kredilerinde en yüksek aylık faiz 1.37 düzeyinde olacak, 70 bin lira kredinin altındakiler menkul değerler tesisinden muaf tutulacak.

TCMB muhtaçlık kredisi üst faiz hududunu değiştirerek uygulamaya 70 bin lira üst sonu getirdi. Gereksinim kredilerinden faiz/kâr hissesi oranı Merkez Bankası’nca ilan edilen yıllık bileşik referans oranın 1.8 ile 2.0 (dâhil) katı ortasında olanların birinci kademede yani yüzde 20 oranında, 2.0 katından yüksek olanların ise ikinci kademede yüzde 90 oranında menkul değer tesisine tabi olması kararlaştırıldı.

‘Kredi kullanımının tüketiciler için daha güç olacak’

Gazetevatan’dan Özlem Atila‘nın haberine nazaran; kredi kullanımının tüketiciler için daha sıkıntı olacağına dikkat çeken Murat Özsoy, “Merkez Bankası’ndan gereksinim kredilerine getirilen yeni düzenlemeler, görünen tarafta gereksinim sahiplerine yönelik daha uygun faiz oranları sunulması biçiminde bir adım olabilir. Lakin görünmeyen yüzüyle perde gerisinde aslında bu kredinin kullandırılmasında bankaların iştahını kırma tarafında atılmış bir adım. Yani her ne kadar siyaset faiz oranı aşağıya çekilse de aslında yönetmelikler ile iktisat idaresi bir yandan kredileri zorlaştırarak sıkı para siyaseti uygulamalarını devrede tutmaya çalışıyor” diye konuştu.

‘Bankalar TL toplamak için yüksek faiz oranı uyguluyor’

Tüketici kredisi kullanacaklara faiz ikazında bulunan Özsoy, “Bankaların artık bu yeni düzenlemeden sonra gereksinim kredisi vermek konusunda daha az iştahlı olmalarının sebebi ise, mevduat ve kredi faizi ortasında açılmış olan makas. Yani bankalar TL toplamak için yüksek faiz oranı uygularken -ki şu sıralar yüzde 27, yüzde 28 seviyelerinde- öbür yanda menkul değer tesis etme kapsamına girmeden muhtaçlık kredisi vermek için yıllık yüzde 16.56 oranı uygulamak durumundalar. Bu türlü olduğu vakit de bankalar ziyan yazmak durumunda kalıyorlar. Münasebetiyle bankalar da bir yanda ziyan etmek mi yoksa öteki yanda menkul değer tesisi kapsamına girmek mi tercihine maruz kalmamak için en uygunu hiç gereksinim kredisi kullandırmamak dediler ve son birkaç gündür müşterilerin hiç tercih etmeyeceği çok yüksek faiz oranları tekliflerinde bulundular” sözlerini kullandı.

‘Kredi ile yatırımın önü kesilecek’

Ekonomist Murat Özsoy kelamlarını şöyle sürdürdü;

“En son düzenleme ile 70.000TL’ye kadar olan muhtaçlık kredilerinin menkul değer tesisinden muaf tutulması uygulaması ise uygulamayı birinci versiyonuna nazaran; biraz yumuşatmak için atılan bir adım. 70.000TL’nin altında gelen taleplere yönelik en azından iştahın kesilmemesi ve sistemin tam tıkanmaması için bu türlü bir adım atıldığını düşünüyorum. Bu son düzenleme ile acil nakit sıkışıklarını gidermek maksatlı kullanılacak gereksinim kredilerinden fazla yüksek dengeli olup dövize ya da kredi çekip mevduata dönme üzere adımların önü kesilmek isteniyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir