İran’dan dikkat çeken askeri tatbikat

İran, Hürmüz Boğazı’nın doğusu ile Hint Okyanusu’nun kuzeyi ortasındaki Cask bölgesinde askeri tatbikat başlattığını açıkladı.

İran’ın Tesnim Haber Ajansı’na nazaran İran Ordusu Koordinatör Yardımcısı Tuğamiral Habibullah Seyyari, “Zülfikar 1401″ ismi verilen tatbikatın, ordunun çeşitli ünitelerinin iştirakiyle dün gece başladığını belirtti. Seyyari, tatbikatın Hürmüz Boğazı’nın doğusu ile Hint Okyanusu’nun kuzeyi ortasındaki Cask bölgesinde gerçekleştirileceğini belirtti.

Tatbikatın, ordunun savaş kabiliyetinin geliştirilmesine yönelik yıllık takvimde yer alan uygulamalı eğitimin bir kesimi olduğunu kaydeden Seyyari, hareketin ayrıyeten Hava Kuvvetlerinin stratejik bombardıman uçakları ile savaş uçakları tarafından da destekleneceğini aktardı.

İranlı kumandan, hava, kara ve deniz kuvvetlerinin iştirakiyle gerçekleştirilen tatbikatın gayeleri ortasında “kimyasal, mikrobiyal ve nükleer casuslarla kirlenmiş ortamlar, elektronik savaş ve olumsuz hava şartları dahil olmak üzere özel ortamlarda operasyon yürütme marifetini geliştirmenin” yer aldığını kaydetti.

Seyyari ayrıyeten, İran’ın insansız hava araçları ile “düşman güçlere karşı bilgi toplama ve keşif operasyonları” tatbikatı da yapacaklarını kelamlarına ekledi. İranlı kumandan, tatbikatın ne vakit sona ereceğine ait ise bilgi vermedi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir