NATO alarma geçti: Mehmetçik Kosova yolcusu

Balkanlar’da yaşanan tansiyon, savaş riskini de beraberinde getirdi.

Kosova’nın kuzeyindeki Sırpların ayaklanması, bölgedeki Kosova bayraklarını indirmesi ve NATO güçleri ile çatışması, ülkeyi alarma geçirdi.

NATO misyon gücü kapsamında Türkiye’nin de asker göndereceği bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yaptığı açıklama şu biçimde:

“Türkiye; BM, NATO, AB ve AGİT misyonları ile ikili ilgiler kapsamında bölgesel ve global barış ve istikrara katkı sağlamayı sürdürmektedir.

Bu bağlamda ülkemiz, ortak tarihî ve kültürel kıymetlerimizin bulunduğu Balkanlardaki gelişmeleri de yakından takip etmekte; son günlerde dost ve kardeş Kosova’nın kuzeyinde gerçekleşen, bölgesel güvenlik ve istikrara ziyan veren olayların diyalog yoluyla tahlili için yapan bir tavır sergilemekte ve taraflara itidal davetinde bulunmaktadır.

Kosova’da meydana gelen olaylar sonrası NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı/Napoli (İtalya) tarafından yapılan talebe istinaden, daha evvelce NATO Kosova Gücüne (KFOR) tahsisli olan 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığımıza (Kırklareli) bağlı bir komando taburu ihtiyat birliği olarak görevlendirilmiştir.

Görevlendirilen birliğimizin 4-5 Haziran 2023 tarihlerinde Kosova’da bulunan Sultan Murat Kışlasına intikali planlanmıştır.

Kamuoyuna hürmetle duyurulur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir