Piyasalar Fed’in şahin politikalarının biteceğini fiyatlıyor

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ultra şahin para siyasetlerinde sona yaklaşıldığına yönelik güçlenen beklentilerle olumlu bir seyir izleniyor.

ABD iktisadında resesyona ait göstergelerin çoğalması, Fed’in faiz artırımı konusunda daha az agresif olabileceği beklentilerini artırırken, varlık fiyatları üzerinde de tesirli olmaya devam ediyor.

Dün ülkede açıklanan makroekonomik datalara nazaran S&P Case-Shiller Ulusal Konut Fiyat Endeksi, ağustosta geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 13 artarak konut fiyatlarındaki artışın evvelki aylara kıyasla yavaşlamaya devam ettiğini gösterdi.

Ülkenin 20 kentindeki konut fiyatlarına ait endeks de ağustosta aylık bazda mevsim tesirlerinden arındırılmış olarak yüzde 1,3 azalarak Mart 2009’dan bu yana en süratli düşüşü kaydetti.

ABD’de Conference Board Tüketici İnanç Endeksi ise enflasyon telaşlarının tesiriyle ekimde aylık 5,3 puan azalışla 102,5’e gerileyerek 3 ayın en düşüğüne indi.

Ülkede artan resesyon tasasıyla kısa vadeli bonolardan çıkış hızlanırken, uzun vadeli tahvillere talep artmaya devam ediyor.

Gelecek devir resesyon sinyali olarak kabul edilen 10 yıllık tahvil faizi ile 3 aylık hazine bonosu getirisi ortasındaki fark, yaklaşık 3 baz puanla son 2 yılın en düşük düzeyinde bulunuyor.

Hafta başından bu yana yaklaşık 15 baz puan gerileyen ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,09’da, 3 aylık hazine bonosu getirisi ise yüzde 4,06 düzeyinde bulunuyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda gelecek hafta yapılacak toplantıda Fed’in 75 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılırken, Aralık toplantısında 50 baz puan faiz artırımı yapılacağına yönelik beklentiler yüzde 48 düzeyinde bulunuyor.

Öte yandan, ağırlaşan bilanço devrinde pay bazlı hareketlerin artması dikkati çekiyor.

New York borsasının kapanmasının akabinde bilançolarını açıklayan Google’ın ana kuruluşu Alphabet’in ve Microsoft’un karlılıkları beklentilerin altında kaldı. Nasdaq endeksinde tartıları yüksek olan Alphabet ve Microsoft payların vadeli süreç kontratları yüzde 5’ten fazla kıymet kaybıyla süreç görürken, Nasdaq’ın endeks vadeli kontratında da düşüş yüzde 2’ye yaklaştı.

BİLANÇOLAR GELMEYE DEVAM EDİYOR

Bugünün bilanço takviminde ise Meta, Being, Ford Motor ve Kraft Heinz üzere şirketler bulunuyor.

Dün bu gelişmelerle New York borsasında alış yüklü bir seyir izlenirken, S&P 500 endeksi yüzde 1,63, Nasdaq endeksi yüzde 2,25 ve Dow Jones endeksi yüzde 1,07 bedel kazandı. ABD’de endeks vadeli kontratlar yeni güne düşüşle başladı.

Avrupa’da tarafında, perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararı beklenirken, siyasi gelişmelerde gündemin odağındaki yerini koruyor.

İngiltere’de azalan siyasi belirsizlikler dolar karşısında sterlini desteklerken, avro/dolar paritesi Fed’in ultra şahin siyasetlerinde sona yaklaşıldığına yönelik beklentiler sonrası 0,9960’a yükseldi.

Dün Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,94, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,94 ve İtalya’da FTSE MIB endeksi yüzde 1,40 yükselirken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yatay seyretti. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar yeni güne ise karışık bir seyirle başladı.

ASYA BORSALARI ALIŞ AĞIRLIKLI

Asya’da borsalar yeni günde alış yüklü bir seyir izlerken, Çin Merkez Bankası (PBoC) piyasaların sağlıklı halde gelişmeleri için çalışmaya devam edeceğini açıkladı.

PBoC öte yandan bugün dolar/yuan paritesini beklenenden daha aşağıda bir noktada belirlerken, dün milletlerarası piyasalarda 7,3749’a kadar yükselen parite, yeni günde 7,3125 düzeyinde seyrediyor.

Bölgede açıklanan makroekonomik datalara nazaran Japonya’da öncü göstergeler endeksi ağustosta 101,3’e çıkarken, hizmet bölümü Üretici Fiyat Endeksi yüzde 2,1 artarak beklentilere paralel gerçekleşti.

Bu gelişmelerle kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,8, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,9, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,2 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,7 yükseldi.

Yurt içinde, dün BIST 100 endeksi 4 gün ortadan sonra bedel kaybederek yüzde 0,06 düşüşle 3.975,01 puana gerilese de, gördüğü en yüksek düzey rekorunu 4.011,08 puana taşıdı.

Dolar/TL dün yatay seyirle 18,6028’ten kapanmasının akabinde, bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,6020’den süreç görüyor.

Analistler, bugün ABD’de toptan eşya stokları, dış ticaret istikrarı ve yeni konut satışları bilgilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.000 ve 4.030 düzeylerinin direnç, 3.900 puanın takviye pozisyonunda bulunduğunu söz etti.

Piyasalarda bugün takip edilecek bilgiler şöyle:

15.30 ABD, eylül ayı toptan eşya stokları

15.30 ABD, eylül ayı dış ticaret dengesi

17.00 ABD, eylül ayı yeni konut satışları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir