Venezuela’da muhalefet “geçici hükümeti” feshetti

Venezuela muhalefeti, 23 Ocak 2019’da kendini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido liderliğindeki “geçici hükümeti” ortadan kaldırdığını duyurdu.

Çevrim içi toplantıda bir ortaya gelen muhalefet, Guaido ve kimi muhalif eski milletvekillerinin karşı çıkmasına karşın çoğunluğun kararıyla geçicin hükümetin feshedildiğini bildirdi.
Yaklaşık 8 muhalif partisinin ise sunulan teklifin anayasaya uygun olmadığını savunarak oylamaya katılmadığı bilgisi paylaşıldı.

Adalet Partisi eski milletvekili Juan Miguel Matheus, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetini yenmek için yeni siyasi stratejinin gerekli olduğunu söyledi.

ABD, ÜLKENİN YENİ LİDERİ OLARAK TANIMIŞTI

Muhalefet lideri Guaido ise süreksiz hükümet kararının elimine edilmesinin Chavez aykırıları birliğini zedeleyeceğini kaydetti. ABD ve kimi ülkeler tarafından hala ülkenin meşru devlet başkanı olarak tanındığını hatırlatan Guaido, “Bugün anayasal aracın ortadan kaldırılması kararı, siyasi gerçeklik açısından bizi uygun bir pozisyona getirmiyor” sözünü kullandı.

Venezuela’nın yurt dışındaki varlıklarının riske girebileceğini savunan Guaido, uğraştan vazgeçmeyeceğini tabir ederek gelecek yıl yapılması beklenen devlet başkanlığı seçimlerinde birlik çağrısında bulundu.

Muhalefet lideri Guaido, kendini o periyot “geçici devlet başkanı” ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere birçok Latin Amerika ve Batı ülkesinin dayanağını almıştı.

Venezuela’da 2015’te yapılan parlamento seçimlerinde muhalefet, oyların yüzde 65’inden fazlasını alarak 167 sandalyeli Ulusal Meclis’te 112 sandalyenin sahibi olmuştu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir